Testovi mobitela

ARCHOS 40 Titanium

40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium 40 Titanium
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 01-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 125 x 65 x 8,5
Masa uređaja (g) 124
Operativni sustav Android 4.2 Jelly Bean
Chipset MediaTek MT6572
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 2
Grafički procesor Mali-400
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4
Rezolucija ekrana 800 x 480
Tehnologija ekrana TFT
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir TFT
Pikseli po inču (ppi) 223
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 4 GB
RAM memorija 512 MB / 4 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 5 megapiksela (2880 x 1728)
Rezolucija video snimanja 640 x 480
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Nema
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (3.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 1500
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno Google aplikacije
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 43
Vrijeme uključivanja kamere (s) 3
Benchmark test Quadrant (bodova) 3051
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 103
Gdje kupiti
Cijena 999 kn
Info Technocentar



http://tehnocentar.hr
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Mali titan
Autor: Lucija Pilić

Povoljna cijena i trogodišnje jamstvo glavni su Archosovi argumenti

Žestokoj konkurenciji proizvođača budget mobitela pridružila se francuska tvrtka Archos. Na test nam je došao najslabiji izdanak njihove nove kolekcije mobitela - Archos 40 Titanium. Koliko je Archosova najslabija karika dobra, donosi Mobilova opširna recenzija.

 

Imate li višegodišnje iskustvo praćenja industrije mobitela zasigurno vam nije promakao trend rapidnog smjenjivanja vodećih igrača na tržištu. Ovdje nema višegodišnjeg sjedenja na lovorikama na temelju prodaje jednog dobrog modela. Svakoj kompaniji koja ulazi u ovaj multimilijunski biznis od početka bi trebalo biti jasno kako svaki promašaj, uz izostanak jačeg hit modela, može dovesti tvrtku do narušavanja ugleda među potencijalnim kupcima te ozbiljnih financijskih problema.

 

No, isto čini ovu industriju nevjerojatno uzbudljivom. Svako malo pojavi se neki novi igrač, skromno ulazeći na vrata s mnogo nižom cijenom od brandirane konkurencije i nada se velikom uspjehu i zaradi kroz sljedećih nekoliko godina. Jedan od tih igrača je Archos, koji je tijekom šest godina izgradio stabilnu bazu korisnika i portfolio, za kojeg smatra da bi dobro prošao na ovom tržištu. U ruke smo dobili najslabiji primjerak njihove nove linije pametnih mobitela koji košta samo 999 kuna! Što s njim dobivate u paketu, pročitajte u nastavku testa.

Sadržaj pakiranja

Archos 40 Titanium nudi osnovnu opremu u prodajnom paketu - punjač s microUSB kabelom dužine 103 cm, slušalice i, naravno, mobitel.

Ergonomija, dizajn i izrada

Suprotno od onoga što mu ime sugerira, mobitel nije sačinjen od titanija već od mnogo jeftinije i praktičnije plastike. Već od prvog pogleda na mobitel i osjećaja držanja u rukama dobit ćete nepogrešiv dojam kako se radi o običnom mobitelu nižeg cjenovnog ranga koji se nimalo ne ističe nad konkurencijom (osim, dakako, cijenom). Nebrojeno puta viđeni zaobljeni dizajn prati jednako predvidljiv raspored gumba (tipka za otključavanje/zaključavanje na gornjoj desnoj strani, gumbi za pojačavanje/stišavanje zvuka na gornjoj lijevoj strani, tri virtualne tipke ispod ekrana) te ostalih elemenata (utor za microUSB i slušalice na gornjem dijelu, glavna kamera i zvučnik na stražnjem dijelu, a utor za dvije SIM kartice i microSD karticu iznad baterije).

Ekran i tipkovnica

4-inčni WVGA ekran rezolucije 800x480 piksela s gustoćom od 223 ppi trebao bi pružiti solidne rezultate u svakodnevnom korištenju, no razočarao nas je blijedim bojama, slabijom svjetlinom i većom refleksivnošću u normalnim uvjetima. Dodatno nas je zasmetalo što ekran nije precizan u prepoznavanju upita pa smo tako često pri surfanju Internetom trebali čvršće stisnuti ekran za skrolanje. Osim toga, ekran je magnet za otiske prstiju.

 

Tipkovnica je klasična androidska, s mogućnošću odabira hrvatskog jezika. S brzim tipkanjem na ekranima većim od 4 inča nemamo općenito problema pa ih tako nismo imali ni s ovim modelom. Povremeno se zalomi pokoji tipfeler (zbog lošije responzivnosti ekrana), no izuzev toga tipkanje s jednom rukom je sasvim ugodno.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Archos 40 Titanium radi na 4.2.2 verziji Android Jelly Bean sustava te ne dolazi s posebnim sučeljem ili paketom programa. Ipak, vrlo je lako personalizirati izgled dodajući razne widgete, teme i pozadine. Jedino u čemu je francuska tvrtka izmijenila izgled su postavke iza zavjese. Kad povučete zavjesu uobičajeno dobivate popis pristiglih obavijesti, a u gornjem desnom kutu čekaju vas dvije opcije: jedna je za brisanje eventualnih obavijesti, a druga za pregled i mijenjanje najvažnijih postavki (uključivanje Wi-Fi-ja, mijenjanje profila, namještanje svjetline...). Moramo priznati kako nas je to isprva zbunilo jer smo se naviknuli na traku postavki u gornjem dijelu ekrana, a popis obavijesti u donjem, ali nakon nekog vremena smo se navikli. Nedostajao nam je i dugi pritisak na tipku glavnog izbornika koji je, u ovom slučaju, otvarao Google preglednik umjesto popisa otvorenih aplikacija.

 

Što se tiče brzine rada, nismo mnogo očekivali od mobitela kojeg pogoni dvojezgreni procesor s taktom od 1,3 GHz i s 512 MB RAM-a, ali smo ipak ostali razočarani brzinom rada koja je s lagom znala otvarati jednostavnu aplikaciju poruke te pri prebacivanju s aplikacije na glavni ekran gotovo uvijek uzimala 2-3 sekunde za učitavanje.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik i Telefon su praktično isti kao na drugim Android uređajima. Na Telefonu možete birati broj, vidjeti listu poziva i kontakte dok u Osobama te kontakte možete dodatno razvrstati u grupe i favorite. Naravno, dodavanje novog kontakta pruža vam bogate mogućnosti uređivanja (ime, prezime, broj, fonetsko ime, nadimak, adresa...). Međutim, smatramo da su mogli ove dvije aplikacije učiniti boljima međusobno ih povezavši. Primjerice, da klikom na popis kontakata s Telefona uđete u izbornik Osoba.

 

Osim Google +, na mobitelu nisu bile predinstalirane aplikacije za druge društvene mreže pa smo ih skinuli s Google Play trgovine.

E-mail i poruke

Testirani Archos 40 Titanium ni u ovom se segmentu ne želi izdvojiti od konkurencije. Sučelje i mogućnosti poruka skoro su identične onima na konkurentskim modelima (isti raspored gumbića i prikaz razgovora). Slično je s e-mail i Gmail klijentima koji pružaju prepoznatljivo iskustvo dodavanja računa, fluidnog pregledavanja poruka te pregledavanja mapa. Ako još nemate iskustva s najnovijim Gmail klijentom moglo bi vas iznenaditi guranje tabova za promocije i društvene mreže iznad običnih poruka, no srećom to brzo i lako možete promijeniti.

Procesor, memorija

Kao što smo napomenuli u kategoriji Operativnog sustava, Archos 40 Titanium radi na dvojezgrenom procesoru takta 1,3 GHz i s 512 MB RAM-a te smatramo da je nešto sporiji nego bi trebao biti. Što se pohrane tiče, na raspolaganju imate samo 1,3 GB. Ako ste ljubitelj multimedije i igara, svakako preporučujemo da nadogradite tu memoriju u vidu microSD kartice. microSD kartica od 8 GB može se kupiti po cijeni od 45 kuna.

Benchmark test

Na Quadrant Standard testu Archos 40 Titanium postigao je 3051 bod, čime se smješta ispod Asus Transformer Primea TF201 te iznad Motorole Atrix 4G. Na Vellamo testu uređaj je dobio 1737 bodova na HTML5 testu (ispod Lenova K900 i iznad Motorole RAZR), a 491 bod na Metal benchmarku (ispod Samsung Galaxy S3 i, krajnje iznenađujuće, iznad HTC One X-a). Što se AnTuTua tiče, mobitel je zaslužio mjesto između HTC One X-a i Samsung Galaxy S2 s 11.463 boda.

Baterija i trajanje

Baterija od 1500 mAh  nam se ispraznila za jedan dan korištenja. Konkretno, sat vremena smo razgovarali, 2 sata smo slušali glazbu, sat vremena smo surfali Internetom, 30 minuta smo koristili kameru i 15 minuta rezervirali za rad s aplikacijama. Pritom smo radili na samo jednoj SIM kartici, imali smo uključenu sinkronizaciju s dva računa, maksimalno osvjetljenje te 3G ili WiFi. Baterija se duže vrijeme puni. Od 9 % do 100 % baterija nam se napunila za duga dva sata i 53 minute.

Multimedija, FM radio, glazba

Mobitel dolazi s "originalnim" aplikacijama Archos Music i Archos Video. U biti, te aplikacije se ne razlikuju posebno po funkcionalnosti od svojih konkurenata (slično razvrstavanje glazbe i videa), jedino što nam se svidjelo je gumb za pretraživanje datoteka na samom vrhu.

 

Što se same kvalitete reprodukcije tiče, ona je vrlo glasna, ali i prije nego dosegnete limit jačine zvuka na slušalicama ili zvučniku, čut ćete šumove. Na žalost, aplikacija nema ekvalizator. FM radio je standardna Android radio aplikacija.

 

Na Archos Video playeru vrtjeli smo nekoliko videa različitih formata (.mkv, .avi i .mp4) i rezolucija (od 480p do 1080p) i vrlo ugodno se iznenadili rezultatima. Player je pokretao sve videe, osim onih sa zvučnim kodekom AC3.

Fotoaparat i video

Iako na prodajnom paketu piše da kamera ima 5 MP, nemojte očekivati pristojnu kvalitetu slika kakve smo se navikli od 5-megapikselnih fotoaparata s mobitela. Slike su zrnate i, često, mutne, a boje izgledaju isprano. Prava je znanost kako uhvatiti dobru sliku s pokretnim objektima. U noćnim uvjetima obavezno morate podešavati ISO jer automatska vrijednost ne daje uvijek najbolje rezultate. Uostalom, sami se možete uvjeriti u kvalitetu pomoću priloženih slika.

Mobitel snima videe rezolucije 640x480 rezolucije te su također osjetno slabije kvalitete.

 

Fotografirano s Archos 40 Titanium:
 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388956080.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388956097.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388956111.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Od povezivanja ovdje se nalazi klasična kombinacija Wi-Fi-ja, 3G-a, Bluetootha i DLNA-a.

Surfali smo Chrome preglednikom, redovito zumirali tekst kad stranica nije bila optimizirana za mobilne uređaje i čekali da se elementi učitaju pri skrolanju, što i nije iznenađujuće uzevši u obzir da mobitel ima skromnu radnu memoriju. Međutim, iako smo mogli simultano surfati s deset otvorenih tabova, najčešće smo se ograničili na pet najvažnijih stranica. Više od pet otvorenih tabova nam je uzrokovalo probleme u radu drugih aplikacija (automatsko isključivanje radija).

Navigacija

Po običaju, ovaj Android uređaj dolazi s GPS-om, Googleovim Kartama i Navigacijom. Google Karte odlično obavljaju svoj posao i precizno vam govore lokaciju gdje se nalazite ili tek trebate ići.

Uredski paket

Premda zbog veličine ekrana i slabije optimiziranosti sustava Archos 40 Titanium nije najpogodniji mobitel za obradu teksta, sasvim lijepo otvara i omogućuje uređivanje .doc, .xls i .ppt dokumenata u naknadno skinutom Kingsoft Officeu.

Organizator i alarm

Klasični Googleov Kalendar ovdje će vam poslužiti da upišete i sinkronizirate sve nadolazeće događaje, dok rudimentaran Alarm omogućuje postavljanje vremena te odabir ponavljanja, vrste melodije i vibracije. Alarm ne zvoni dok je mobitel ugašen. Uz Alarm, tu su štoperica i alat za odbrojavanje vremena.

Aplikacije i igre

Uz Archos 40 Titanium ne dolazi poseban set aplikacija, samo ono osnovno pa smo igre trebali skinuti s Play Storea. Igrali smo 2D i 3D trkaće arkade Nun Attack: Run & Gun i Sonic Dash te nam se sve glatko pokretalo.

Archos 40 Titanium cijena

Cijena za ovaj mobitel je vrlo pristojnih 999 kuna, za koje dobivate dobar omjer uloženog i dobivenog.

Cool faktor

Nismo zapazili neku posebnost mobitela u dizajnu, hardveru ili softveru. Archos 40 Titanium u svim segmentima odiše prosječnošću.

Zaključak

Archosu 40 Titaniumu ne možemo ništa bitno prigovoriti s obzirom na cijenu. Iako smo se malo razočarali određenim segmentima (ekran, brzina rada) činjenica je da ovaj mobitel košta ispod 1000 kuna te dolazi s čak tri godine jamstva. S druge strane, u njemu nismo vidjeli apsolutno ništa po čemu bi se bitno razlikovao od konkurencije pa ćemo tek trebati vidjeti koliko veliki faktor će ta cijena biti u odluci kupaca. S time možemo zaključiti naš test / review.

 

Plus

+ 3 godine jamstva

+ dual SIM

+ omjer uloženog i dobivenog

 

Minus

- ekran

- brzina rada

- prosječnost u skoro svim segmentima

Konkurencija - Vivax Smart Point X40

Pretpostavljamo da će najveća konkurencija Archosu 40 Titaniumu biti domaći Vivax Smart Point X40. Oba uređaja imaju slične procesore, istu radnu i internu memoriju, veličinu ekrana i rezoluciju te kapacitet baterije. Ono u čemu se razlikuju je kamera (Vivax Smart Point X40 ima slabiju od 3,2 MP), ali i cijeni. Vivax Smart Point X40 je jeftiniji za čak 300 kuna (699 kuna).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388956222.jpg

Konkurencija - Nokia Lumia 520

Možda se čini malo čudnim zašto baš Lumiju svrstavamo ovdje, no riječ je o brand mobitelu vrlo primamljive i iznimno konkurentne cijene (1199 kuna). Nokia Lumia 520 s Windowsima ima dvojezgreni procesor koji radi na taktu od 1 GHz, 512 RAM, 4-inčni ekran s istom rezolucijom (ali IPS ekranom!). Kapacitet baterije neznatno je niži (1430 mAh), a mobitel dolazi s znatno više interne memorije (8 GB).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388956191.jpg

 

 

 

Komentari

meho

10. veljače 2014 - 09:41 Prijavi neprimjeren komentar

to je slika konkurencije

TriptyX

12. siječnja 2014 - 17:43 Prijavi neprimjeren komentar

pa što nokia radi u galeriji slika??

Odgovori