Testovi mobitela

ARCHOS 50 Platinum

50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum 50 Platinum
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 01-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / LTE
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 143,4 x 72,4 x 8,9
Masa uređaja (g) 160
Zračenje (W/kg) 0,33
Operativni sustav Android 4.1.2 Jelly Bean
Chipset Qualcomm 8225Q
Procesor Cortex-A5
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 203
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 960 x 540
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 220
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 4 GB
RAM memorija 1 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3280 x 2460)
Rezolucija prednje kamere 2 megapiksela (1600 x 1200)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (3.0)
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2000
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Handsfree oprema, Google aplikacije
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 4496
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1.999
Info Technocentar



http://tehnocentar.hr
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Platinast Dual SIM
Autor: Ivan Luzar

Uređaj s potencijalom dostizanja platinaste prodajne brojke

Dobro poznati francuski proizvođač tableta i MP3 playera je na našem tržištu prvi puta ponudio pametni telefon s četverojezgrenim procesorom Archos 50 Platinum, pristupačnom cijenom te jedinstvenim trogodišnjim jamstvom. Na test smo dobili verziju s 5-inčnim ekranom, a jamstvo na uređaj iznosi čak 3 godine.

Sadržaj pakiranja

Testirani Archos 50 Platinum dolazi u bijeloj kutiji s ispisanim kratkim pregledom specifikacija, slušalicama, USB kabelom duljine 100 cm, adapterom i micro SIM adapterom.

Ergonomija, dizajn i izrada

Iako Archos 50 Platinum posjeduje 5-inčni ekran, u ruci leži vrlo ugodno i sigurno. U velikoj mjeri to se može zahvaliti zaobljenim rubovima zbog kojih je lakše uhvatiti uređaj. Plastika kojom je uređaj izrađen poprilično je ispolirana, no ne djeluje jeftino. Stražnja stranica je mnogo deblja i čvršća od znatno razvikanije konkurencije, no pravi je mamac za otiske prstiju i zamašćenja. Sama izrada je na vrlo visokoj razini bez ikakvih škripanja ili krckanja te bi se renomiraniji proizvođači mogli ugledati u ovaj model.

 

Dizajn je iznimno jednostavan, bez ikakvih ušminkavanja. Sve površine su potpuno glatke, osim područja oko kamere koje je ispupčeno 1 mm van ravnine kućišta. S desne strane uređaja nalazimo samo tipku za otključavanje, a s lijeve samo tipke za reguliranje glasnoće. Na gornjoj strani nalazimo microUSB utor na desno, a na lijevo 3,5 mm priključak za slušalice. Dno je pak potpuno prazno. S prednje strane podno ekrana nalazimo 3 navigacijske tipke za prošireni meni, home i nazad dok iznad ekrana nalazimo prednju kameru i vrlo uočljive senzore svjetline i blizine lica.

Ekran i tipkovnica

5-inčni IPS ekran je samo qHD (960x540) rezolucije, što rezultira s osrednjih 220 piksela po inču. Iako nije previše bajne rezolucije, ekran nadoknađuje vrlo dobrim prikazom boja koje su pune kontrasta. Kutovi gledanja su također odlični, u rangu s najboljima na tržištu. Iako je ekran kapacitivne prirode i omogućuje istovremeni dodir pet prstiju, ponekad smo imali problema s navigacijom po samom uređaju. U imeniku primjerice, kada bismo htjeli pretraživati kontakte povlačenjem prsta, ponekad bi se povlačenje registriralo kao dodir te bismo otvorili kontakt koji ne želimo.

 

Tipkovnica je standardna Androidova te ima uobičajene funkcije poput predviđanja teksta, automatskih ispravaka i dodatnih rječnika. Greške ispravlja relativno dobro, standardno onome čemu smo već navikli. Problemi koji su se pojavljivali s krivim registriranjem dodira također su bili prisutni i kod tipkanja. Tu i tamo bi se desilo da kada bismo pritisnuli jedno slovo dodir bi bio registriran na slovu udaljenom dva mjesta dalje, kao da smo povukli prstom na njega.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Android 4.1.2 doživio je manje promjene te je na prvi pogled potpuno jednak „vanilla“ Androidu. Glavne razlike leže u dodatnom indikatoru mreže za drugu karticu koji je riješen podosta nespretno. Potpuno iskače od dizajnerske filozofije novijih verzija Androida te podsjeća na nešto što bismo vidjeli davnih dana na Eclair ili Froyo verziji. U statusnu, tj. notifikacijsku traku dodani su prečaci za postavke preko kojih je moguće isključiti, odnosno uključiti Wi-Fi, Bluetooth, GPS, podatkovni promet, osvjetljenje ekrana i orijentaciju zaslona.

 

Sam uređaj radi vrlo brzo, bez većih zastajkivanja. Poneko zastajkivanje prisutno je samo kod floating appova, poput Facebookovog Messengera i njegovih „Chat headova“. Na homescreen je moguće postaviti maksimalno 16 ikona u 4x4 rasteru s fiksiranim područjem za Google pretraživanje i Google Now na vrhu i dockom od 5 ikona na dnu. Moguće je konfigurirati maksimalno 5 kartica za aplikacije, odnosno widgete. Osim prozirnosti glavnog menija, launcher nije doživio promjene pa  prikazuje sve aplikacije u 4x5 rasteru s posebnim odjeljkom za aplikacije, a posebnim za widgete. Do Google Nowa dolazi se duljim pritiskom na kapacitivnu tipku dodatnog menija, dok se u multitasking ulazi duljim pritiskom home tipke.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacije za imenik i pozive su odvojeni, no imeniku se može pristupati preko treće kartice unutar aplikacije za pozive. Imenik je standardno neograničen, s neograničenim brojem polja i moguće ga je sinkronizirati s Googleovim računom. Pri pozivanju broja moguće je odabrati kojom karticom ostvariti poziv te je ujedno moguće i odabrati jednu karticu s kojom će se ubuduće praviti svi pozivi. Posljednje pozive moguće je pregledavati prema karticama ili pak zajedno za obje SIM kartice.

 

Kada smo imali puni 3G odnosno HSDPA signal, s kvalitetom poziva nismo imali nikakvih problema. No, kada bi se desilo da nam brzina padne na 2G (što je bilo relativno često), sugovornici su se žalili na izrazito nisku kvalitetu poziva, kao da im se javljamo iz špilje pune jeke. Međutim, s dodatnom karticom koja je ograničena isključivo na 2G brzinu nismo imali nikakvih problema te je kvaliteta zvuka bila vrlo dobra. Često nam se pak desilo da uopće nismo imali prikazan signal niti na jednoj kartici, no to bi trajalo maksimalno 2 sekunde. Unatoč tome, nismo imali ni jedan propušteni poziv te smo uvijek bili dostupni.

 

Predinstalirane ne nalazimo programe za društvene mreže, osim obveznog Google+. Klijenti za druge društvene mreže poput Facebooka i Twittera mogu se skinuti sa Google Play Storea.

E-mail i poruke

Googleov Gmail i standardna aplikacija za E-mail poruke su uobičajena kombinacija te one rade podjednako dobro kao i na svim drugim Android uređajima.

 

Aplikacija za SMS poruke je sukladno cijelom sustavu gotovo nepromijenjena. Glavna razlika spram obične verzije koje nalazimo na Androidu jest mogućnost slanja poruka s prve ili druge kartice. Pritom se u istom razgovoru nalaze sve poruke od određenog kontakta, neovisno o tome jesu li poruke poslane na prvi ili na drugi broj.

Procesor, memorija

Archos 50 Platinum pogoni Qualcommov 8225Q četverojezgreni procesor radnog takta 1,2 GHz popraćen s 1 GB RAM memorije, što je za ovu cjenovnu kategoriju i više nego solidno.

 

Deklarirani prostor za pohranu podataka je 4 GB, od kojih je korisniku dostupno 1,36 GB za aplikacije i samo 1,41 GB za ostale podatke poput slika i glazbe. Srećom, memoriju je moguće proširiti microSD karticama do 64 GB.

Benchmark test

Recenzija Archosa 50 Platinum uključuje i benchmark test Quadrant Standard koji ga ocjenjuje s 4496 bodova, čime zauzima 2. mjesto, iza HTC One X-a i jedno mjesto ispred Asus Transformer Primea TF201. 1327 bodova za HTML5 dio testa u Vellamu plasira Archos 50 Platinum na predzadnje mjesto, jedno mjesto iznad Samsunga Galaxy Nexus (Android 4.3) i jedno mjesto ispod Xolo Q800. U procesorskom dijelu se nalazi također u istom društvu, mjesto iznad Nexusa i mjesto ispod Xolo Q800 s 387 bodova.

Baterija i trajanje

Kapacitet od 2000 mAh za uređaj dijagonale ekrana 5 inča zvuči poprilično malo, no unatoč tome, Archos 50 Platinum u standby modu ne troši previše energije. U prosjeku 1% za 1 sat pripravnosti. Čak i s dvije umetnute SIM kartice, potrošnja se rjeđe penje na 2%.
Pri aktivnijem korištenju, potrošnja baterije se znatnije povećava te više od sat i pol korištenja s uključenim ekranom nismo uspjeli postići. S umjerenijim korištenjem, pola sata pregledavanja Interneta, sat vremena razgovora i oko 30 minuta dopisivanja instant messaging servisima, Archos 50 Platinum može izdržati cijeli dan korištenja.

Multimedija, FM radio, glazba

Galerija je standardna Androidova te shodno tome radi vrlo dobro. Jednostavnog je dizajna, s rasterskim pregledom albuma u kojima se nalaze slike. Slike je također moguće sortirati i prema lokaciji te vremenu.

 

Uz Google Play Music koji u Hrvatskoj može samo reproducirati glazbu pohranjenu na uređaj, nalazimo i Archos Music, pomalo arhaičnog dizajna. Glazba se slaže u vertikalan popis te je glazbu moguće sortirati prema izvođaču, albumu, pjesmi, popisu za reprodukciju, favoritima itd. Glazbu je također moguće i streamati na uređaj direktno iz aplikacije, koja automatski pretražuje sve medijske poslužitelje koji se nalaze unutar kućne Wi-Fi mreže. Sama reprodukcija preko priloženih slušalica je srednje kvalitete, s poprilično izraženim basovima, no  s prevelikim šumom i krčenjem pri većem volumenu zvuka. Reprodukcija preko ugrađenog zvučnika je pak glasna, no s jednakim problemom na većem volumenu kao i na slušalicama – krčenje.

 

Archos Video služi za reprodukciju video datoteka te i on kao i Archos Music može učitavati video datoteke unutar kućne mreže. S njime također nismo imali problema pa niti s većim HD videozapisima.

 

Analogni FM radio prijemnik je ugrađen te je za njegovo reproduciranje potrebno priključiti slušalice koje služe kao antena. S prijemom nismo imali nikakvih problema te smo češće imali i bolji signal od ostalih radio prijemnika.

Fotoaparat i video

Ugrađena je 8-megapikselna stražnja kamera, što je više-manje minimum za Android uređaje današnjice. Do sučelja kamere stižemo u vrlo kratkom vremenu, ispod jedne sekunde, neovisno o tome da li ju pokrećemo iz homescreena ili lockscreena. Iako je sučelje kamere podosta jednostavnog dizajna, ono krije pokoju naprednu funkciju poput brzog snimanja, panorame, prepoznavanja lica, efekata boja i pomoći pri kadriranju. Slike rađene Archosom 50 Platinum su prosječne kvalitete s izraženijom plavom nijansom. Šum je nizak, a oštrina vrlo dobra, s tek pokojim manje oštrim dijelovima na rubovima slika. Prednja kamera broji 2 megapiksela, osjetno je lošija od stražnje, no dovoljne kvalitete za pokoji video poziv.

 

Video je moguće snimati u maksimalnoj rezoluciji od 720p. Video kamera sporije reagira na promjene osvjetljenja te su pri pokretima vidljiva izduživanja. Pokoje ispuštanje slike primijetili smo samo pri duljem snimanju, dok su povremena usporavanja u snimanju bila češća.

 

Fotografirano s Archos 50 Platinum:

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388863686.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388863902.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388938305.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Platinum 50 dolazi s gotovo svim načinima povezivanja, osim NFC-a i LTE-a. Prisutan je HSDPA, Wi-Fi,  Bluetooth 3.0 i Wi-Fi Hotspot. Unatoč HSDPA brzini povezivanja s mobilnom mrežom, na HSDPA je moguće povezati se samo s glavnom SIM karticom koja jedina može služiti za mobilni Internet dok je druga isključivo 2G brzine i služi samo za glasovne pozive i SMS.

 

Chrome i standardan Androidov internetski preglednik su predinstalirani te oboje rade vrlo dobro. Pri prvom paljenju Chrome je nešto sporiji pri učitavanju, no nakon par učitavanja sporost nestaje. Niska rezolucija ekrana ovdje dolazi do izražaja pa je web stranice potrebno češće zumirati nego kod drugih uređaja ove dijagonale ekrana.

Navigacija

Osim Google Karata koje podržavaju glasovnu navigaciju za područje Hrvatske, na Archos 50 Platinum ne nalazimo dodatne navigacijske aplikacije. Alternative se mogu naći na Android Play Storeu, kao npr. MapFactor koji koristi OpenStreetMap karte.

Uredski paket

Archos 50 Platinum isporučuje se bez predinstaliranog uredskog paketa, no na Google Play Storeu postoji mnoštvo uredskih aplikacija. Mi smo testirali Kingsoft Office, koji bez problema otvara većinu uredskih formata i na Archosu ih učitava vrlo brzo. Međutim, problem se javlja zbog relativno niske rezolucije ekrana za dijagonalu od 5 inča te se unatoč većeg ekrana tekst podosta teško čita i zahtijeva povremeno zumiranje.

Organizator i alarm

Standardan Androidov kalendar je ostao nepromijenjen te se po običaju sinkronizira s Googleovim računima. Nudi pregled po danu, tjednu, mjesecu ili pak po rasporedu sljedećih događaja.

 

Alarm i sat  integrirani su u jednu aplikaciju te je moguće konfigurirati više alarma koji se mogu ponavljati na određene dane.

Aplikacije i igre

Iako popis aplikacija s kojima se isporučuje Platinum 50 nije velik, dodatne aplikacije je moguće skidati preko Google Play Storea, gdje ih se trenutno nalazi više od milijun.

Igre također ne nalazimo predinstalirane, no niti s jednom igrom nismo imali problema kao ni sa zahtjevnijima poput Real Racinga 3, koji se na Archosu 50 tek nešto sporije učitavao spram konkurencije.

Archos 50 Platinum cijena

Archos 50 Platinum dostupan je po cijeni od 1.999 (prosinac 2013.) što je i očekivana cijena za ovakav uređaj.

Cool faktor

Archos 50 Platinum nema nekih isticajućih faktora, osim trogodišnjeg jamstva.

Zaključak

Iako Archos 50 Platinum nije bez boljki, možemo zaključiti naš test / review kako se radi o jednom od boljih dual SIM uređaja vrlo pristupačne cijene. Ugodan dizajn i odlična izrada popraćena i više nego dobrim specifikacijama za svoj cjenovni rang i više su nego dobar adut ovog uređaja.

 

Plus

+ izrada

+ cijena

+ dual SIM

+ jamstvo

 

Minus

- baterija

- ekran

Konkurencija - Prestigio MultiPhone 5044 Duo

Iako su iste ekranske dijagonale, Prestigio nudi osjetno veću 720p rezoluciju, zbog koje se ppi diže na 293 spram Archosovih 220. Oba uređaja posjeduju četverojezgrene procesore takta 1,2 GHz, 1 GB RAM memorije, 4 GB ROM memorije, 8 Mpx kameru i 2.000 mAh baterijskog kapaciteta. Prestigio MultiPhone 5044 Duo dostupan je po cijeni od 1.899 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388938978.jpg

Konkurencija - Sony Xperia C

Sony je također ponudio uređaj gotovo identičnih specifikacija. Xperia C posjeduje također 1,2 GHz četverojezgreni procesor, 1 GB RAM, 4 GB ROM memorije te 8 megapikselnu kameru. Xperia C pak može snimati FullHD 1080p video, no ne posjeduje utor za drugu SIM karticu. Ipak, glavna prednost Xperije C leži u 20% većoj bateriji (2.390 mAh).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1388939100.jpg

 

 

 

Komentari

Kiky

15. siječnja 2017 - 14:28 Prijavi neprimjeren komentar

Kako da maknem ovaj download što mi skroz nudi kao neku nadogradnju ,a neće nadograditi ,napiše invalid download i skroz smeta ,a to radi i kad nema pristup internetu ?

Kiky

15. siječnja 2017 - 14:23 Prijavi neprimjeren komentar

Kako da zaustavim onaj neki download koji mi skroz nudi ,izluđuje me jer se skroz ubacuje dok nešto radim ,a neće ništa skinut ? Kad mu dam da skine neće beskonačno vrti ,a kad mu nedam onda sam krene ,ali napiše invalid download to radi i kad nema pristup internetu. Unaprijed hvala

Jazzo

24. veljače 2015 - 12:37 Prijavi neprimjeren komentar

Imam Archos 50 b platinum,i prezadovoljan sam. Telefon je ok

rambo

02. kolovoza 2014 - 10:28 Prijavi neprimjeren komentar

Imam problem s imenikom brka mi kontakte kako da to rjesim?

merlin

09. svibnja 2014 - 12:08 Prijavi neprimjeren komentar

pozdrav imam neki problem sa archos non stop mi stoji upaljeno slovo R pored mreze. odem u postavke i izaberem svoju mrezu al opet mi stoji upaljeno i kad hocu da obavim poziv pokazuje mi kao rominig nesto

Odgovori