Testovi mobitela

ARCHOS 64 Xenon

64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon 64 Xenon
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 01-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / HSDPA
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 170,7 x 90,6 x 9,3
Masa uređaja (g) 232
Operativni sustav Android 4.2 Jelly Bean
Chipset Mediatek MT6582
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Mali-400P2
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 6,4
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 229
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 4 GB
RAM memorija 1 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 2 megapiksela (1600 x 1200)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 1280 x 720
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 900/2100
LTE (4G) Nema
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (3.0)
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2800
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno SNS integracija, HTML5
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 29
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 5725
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1999 kn
Info Technocentar



http://tehnocentar.hr
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Pristupačan i dobro pogođen
Autor: Ivan Luzar

Ogroman ekran za 2000 kuna zvuči primamljivo.

Francuski Archos stasa u sve respektabilnijeg konkurenta na području smartphoneova. Najnoviji model zadire u područje phableta, a kupce će ponajviše privući odličnim odnosom uloženog i dobivenog. Da li je atraktivnost opravdana pročitajte u nastavku našeg testa / recenzije.

Sadržaj pakiranja

Archos 64 Xenon dolazi u bijeloj kutiji u kojoj nalazimo bijele slušalice, USB kabel (duljine 100 cm), strujni adapter i microSIM adapter.

Ergonomija, dizajn i izrada

Kvaliteta izrade je dobra, no primijetili smo neka pucketanja stražnje stranice napravljene od relativno mekane plastike (s finišom koji podsjeća na brušeni aluminij), što se pokazalo i na nekoliko mjesta uz rub koja su imala znakove korištenja. Međutim, ostatak uređaja je vrlo čvrst i solidan. Zamjerku bismo uputili vibraciji koja je više glasna nego osjetna.

 

Očekivano, Archos 64 je velik uređaj. Kao i svi phableti, teško, gotovo nemoguće ga je koristiti jednom rukom. Iako je Archos osmislio novo pozicioniranje tipaka, smjestivši ih sa stražnje strane uređaja umjesto na stranice, ergonomija je unazađena. Za usporedbu, sličan koncept vidjeli smo već na LG-jevim modelima G2 i G2 mini na kojima su tipke smještene u sredini stražnjeg dijela kućišta, na ergonomski dobroj poziciji. No, na Archosu 64 tipke za volumen i otključavanje su smještene sa stražnje strane uz bok, umjesto na sredini. Za pritisak određene tipke koristeći jednu ruku potrebno je ispustiti uređaj podosta niz ruku, a budući da je tipka plosnata i tvrda, potrebno je uređaj osloniti dlanom ili pak drugim prstom, što rezultira neželjenim pritiscima na ekran. Korištenje s dvije ruke također nije idealno, budući da je tipke lako pritisnuti iako to ne želimo.

 

Bočne i donja stranica su kompletno prazne, a nekonvencionalno pozicioniranje u Archosu se nastavlja, postavljajući microUSB utor na vrh uređaja, što pak izaziva dodatne probleme pri korištenju uređaja dok se puni. 3,5 mm utor za slušalice nalazi se s desne microUSB utoru, te je nešto plići i uži nego kod drugih modela, pa su nam i naše Sonyjeve, ali i standardne Archosove slušalice virile van uređaja. Navigacijske tipke smještene su podno ekrana i kapacitivne su prirode. Sa stražnje pak stranice nalazimo pri dnu dva zvučnika i pri vrhu 8 megapikselnu kameru i LED bljeskalicu iznad Archos logotipa.

Ekran i tipkovnica

6,4-inčni IPS panel je HD rezolucije (1280x720 pixela), što je oko 229 piksela po inču. Iako se ovdje ne radi o najidealnijoj kombinaciji dijagonale i rezolucije, prikaz je relativno dobar. Pikselizacija se vidi samo pri većoj blizini, no primijetili smo jedan mrtvi piksel, koji nam je bio očit samo pri izrazito tamnom ili crnom prikazu ekrana. Zahvaljujući IPS panelu, kontrast je vrlo dobar, no kutovi gledanja i nisu tako dobri koliko smo očekivali. Osvjetljenje je relativno nejednako, s očitim prodiranjem svjetlosti u donjem desnom kutu ekrana, koje je vidljivo bilo isto tada kada i jedini mrtvi piksel.

 

Tipkovnica je standardna Androidu, te ona posjeduje mogućnost predviđanja teksta, automatskog ispravka i instalacije dodatnih rječnika. Greške se ispravljaju kao i na svakom drugom Androidu, relativno dobro, s tek ponekom greškom. Dodir je precizan pa u kombinaciji s velikom dijagonalom vrlo smo malo griješili u pisanju.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Diskretne su promjene načinjene na pomalo zastarjelom Androidu 4.2.2 kojeg pogoni Archos 64 Xenon. Većina je ostala ista, dok je pak glavna, ali i diskretna, promjena dodatak dual SIM funkcionalnosti kroz cijeli sustav. Međutim, Archos je gotovo neprimjetno integrirao mogućnost mijenjanja boje, ali i dodao mogućnost različitih scena, kao npr. odvojenih postavki homescreena za posao i za uobičajeno korištenje.

 

Ostatak sučelja je nepromijenjen te upravo zbog nedostatka promjena radi vrlo dobro, makar je na skromnijem hardveru. Usporavanja nismo primijetili pri uobičajenom korištenju, no pri nekim težim animacijama primijetili smo kraće zastajkivanje.

 

Kapacitivna tipka za koju bismo očekivali da pokreće multitasking izbornik otvara pomalo arhaično, kontekstualni meni, dok se do multitaskinga stiže dvostrukim pritiskom na home tipku. Duljim pritiskom na home tipku pak stižemo do Googlea Now, do kojeg smo lako dolazili slučajno, makar smo pritisnuli home tipku dva puta.

 

Archos 64 Xenon se pali u brzih 29 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik i aplikacija za pozive su odvojeni, no imeniku se može i pristupati i putem aplikacije za pozive. Imenik se po običaju sinkronizira s Googleovim računom i kontaktima pohranjenim na njemu te su oba neograničenog kapaciteta. Pri pozivanju broja ili kontakta, moguće je birati s koje kartice da se uputi poziv, ali moguće je i odabrati pretpostavljenu SIM karticu za pozivanje. Posljednje pozive moguće je pregledavati zajedno ili odvojeno po SIM karticama.

 

Kvaliteta poziva je bila zadovoljavajuća, mnogo bolja nego na prethodno testiranom srodnom modelu, Archosu 50 Platinum. Problema s pozivima s obje SIM kartice gotovo da nismo imali, no osjeti se lošija kvaliteta poziva na drugoj SIM kartici, ograničenoj 2G brzinama. Problema s ispadanjem signala uopće nismo imali te smo uvijek imali minimum 50% signala.

 

Osim Googlea+ koji dolazi sa svakim Android uređajem, ne nalazimo nikakve aplikacije za druge društvene mreže, no one su dostupne s Google Play Storea.

E-mail i poruke

Standardni par Googleovog Gmaila i Androidove aplikacije za druge E-mail poslužitelje rade očekivano dobro, a i one profitiraju na području preglednosti od velikog ekrana. SMS aplikacija je na prvu ostala nepromijenjena, no kako se ovdje radi o Dual SIM uređaju razlika leži u skočnom prozoru koji pri slanju poruke daje mogućnost biranja između slanja s jedne ili druge SIM kartice. Poruke se pak grupiraju u razgovore s određenim kontaktom, neovisno jesu li poslane ili primljene na jednu ili drugu SIM karticu.

Procesor, memorija

Mediatekov MT6582 Quad core A7 takta 1,3 GHz pogoni Archos 64 u kombinaciji s 1 GB RAM memorije i Mali 400MP2 grafičkim čipom.

Od internih 4 GB, 0,98 GB rezervirano je za aplikacije, a malih 1,75 GB preostaje za korisničke podatke. Na sreću, memoriju je moguće proširiti microSD karticama maksimalnog kapaciteta do 64 GB, a microSD karticu kapaciteta 16 GB moguće je kupiti od 50 kuna na više.

Benchmark test

Quadrant Standard Archos 64 ocjenjuje s 5725 bodova, čime zauzima 1. mjesto, ispred HTC One X-a. Vellamov HTML5 dio testa daje 64 Xenonu 1546 boda, jedno mjesto ispod Motorole Droid RAZR i, dok 638 bodova dobiva za procesorski dio testa, smještavajući se između Samsunga Galaxy S3 i Samsunga Galaxy Tab 10.1 (Android 4.0.4).

Baterija i trajanje

2800 mAh djeluje kao adekvatni kapacitet za uređaj ovakve veličine pa je stoga i standby vrijeme vrlo dobro. Ipak, veća dijagonala i IPS panel uzimaju svoj danak pa je vrijeme aktivnog korištenja nešto manje nego što bismo očekivali. Iako Archos tvrdi da je moguće korištenje i duže od jednog dana, uz naše korištenje, sat vremena pregledavanja Interneta i dopisivanja na društvenim mrežama, oko pola sata do sat vremena razgovora i oko 30 minuta slušanja glazbe, na kraju dana bismo imali oko 15% preostalog kapaciteta. No međutim, u standbyju nam se često dešavalo da kapacitet nije pao više od 1% tijekom jednog sata. Trajanje bi se nešto popravilo kada bismo imali samo jednu aktivnu SIM karticu, no ipak ne previše, oko 5% dodatnog kapaciteta na kraju dana.

Multimedija, FM radio, glazba

Standardna Androidova galerija radi vrlo dobro, jednostavnog je sučelja s rasterskim pregledom fotografija. Fotke se sortiraju prema lokaciji i vremenu slikanja, a učitavanja fotografija, bile one i 8 megapikselne su vrlo brza.

 

Archos Music dolazi predinstaliran uz Google Play Music, te sortira glazbu prema izvođaču, albumu, pjesmi, popisu za izvođenje ili pak prema favoritima i mapama. Dizajn još uvijek nije unaprijeđen te djeluje poprilično zastarjelo. Glazbu je moguće streamati direktno iz Archos Music aplikacije putem Wi-Fi mreže. Sama reprodukcija je bila bez greške, bilo da smo puštali glazbu s interne memorije ili pak s računala unutar kućne mreže. Kvaliteta reprodukcije bila je pak nešto niže kvalitete, pogotovo kada bismo koristili priložene slušalice, koje su bučne, no ipak podosta krče. Isto vrijedi i za zvučnike, koji su razgovjetni samo do 50% volumena, nakon kojeg se pojačava uglavnom krčenje.

 

Archos Video potpuno je jednakog dizajna kao i Archos Music te može reproducirati datoteke s računala unutar Wi-Fi mreže. Ni s reprodukcijom videa nismo imali većih problema, tek s ponekim zastajkivanjem pri početnom učitavanju zapisa s mreže. Veoma zanimljiva je Archos Remote Server aplikacija koja dozvoljava daljinsko upravljanje reprodukcije s Archosa 64 pomoću drugog Android uređaja i Archos Remote Control aplikacije.

 

Analogni FM radio je ugrađen te je kao i uvijek, za njegovo je korištenje potrebno priključiti slušalice koje služe kao antena. Kvaliteta prijema bila je vrlo dobra.

Fotoaparat i video

Do sučelja kamere možemo stići putem zaslona za zaključavanje ili preko aplikacijskog prečaca, a u oba slučaja do kamere dolazimo unutar 2 sekunde. Jednostavno sučelje koje ponovno djeluje kao standardno Androidovo skriva poneku napredniju funkciju poput HDR-a. Kvaliteta slika je dobra, s dobrim kontrastom, no s ponekom neoštrinom i krivom fokusu pri slabijim uvjetima osvjetljenja. Izduživanja pri objektima koji se kreću također su primjetna, no ipak ne tako kao kod poneke konkurencije. Šum pri dobrom osvjetljenju je veoma nizak, ali postaje sve veći problem pri nižem osvjetljenju. Također kao i kod drugih Archosovih modela, slike imaju plaviju nijansu. Prednja kamera broji 2 megapiksela te je otprilike na razini stražnje, s tek nešto gorim šumom u lošijem osvjetljenju.

 

Video je moguće snimati u pomalo razočaravajućoj VGA (640x480) rezoluciji. Kvaliteta snimaka je prilično niska, s povećim šumom čak i pri dobrim svjetlosnim uvjetima. Izduživanja objekata su primjetna i pri slabijim kretnjama, a prilagođavanje promjeni osvjetljenja je među sporijima koje smo vidjeli.

 

Fotografirano s Archos 64 Xenon:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1404344917.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1404344945.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1404344971.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Xenon 64 ima ugrađene gotovo sve načine povezivanja, osim NFC-a i LTE-a. Prisutan je HSDPA (dostupan samo na 1 SIM kartici), Wi-Fi,  Bluetooth i Wi-Fi Hotspot.

 

Google Chrome i standardni Android browser su predinstalirani te oba rade gotovo jednako. Unatoč tome, Googleov Chrome nudi mnogo više funkcija, no oba posjeduju glavnu sinkronizaciju bookmarkova s Google računom. Pregledavanje Interneta s oba browsera je vrlo ugodno zbog velike dijagonale te ne zahtijeva česta zumiranja, osim pri čitanju najsitnijeg teksta stranica neprilagođenih mobilnim uređajima.

Navigacija

Google Karte i Google Navigaciju pronalazimo predinstalirane, no za glasovne upute treba skinuti neku od dostupnih alternativa na Google Play Storeu, kao domaći Mireo Don't Panic, čija karta za Hrvatsku stoji 7,99 eura.

Uredski paket

Archos 64 Xenon dolazi bez predinstaliranih uredskih paketa, no Google Play Store vrvi od dostupnih alternativa. Odlučili smo testirati Microsoft Office Mobile, s kojom je moguće otvoriti 3 najčešća uredska formata, word, excel i powerpoint. Kao i očekivano, pregledavanje tih datoteka bilo je vrlo brzo, bez ikakvih grešaka, a velika dijagonala od 6,4 inča nudi odličan pregled bez potrebe za čestim zumiranjem.

Organizator i alarm

Kao i većina softvera na Archosu 64, tako i aplikacije za alarm i kalendar ostaju nepromijenjene spram Googleovih. U aplikaciju sata u koju je integriran alarm, moguće je definirati više alarma i dane na koje će se ponavljati. Kalendar pak dozvoljava pregled unosa po danu, tjednu, mjesecu i rasporedu zadataka. Kalendar je također moguće sinkronizirati i s Googleovim računima.

Aplikacije i igre

Popis aplikacija s kojima se isporučuje Archos 64 je skroman, no s obzirom na čestu praksu konkurencije, koja uređaje isporučuje s često nepotrebnim aplikacijama, to Archosu ne možemo zamjeriti. Google Play Store pak nudi preko milijun dostupnih aplikacija.

Za veće igre potrebno je ipak više memorijskog prostora, no kupnjom microSD kartice moguće ih je instalirati. Isprobali smo Subway Surfers i FIFA 14 koje su radile bez ikakvih problema.

Cijena za Archos 64 Xenon

Archos 64 Xenon dostupan je po cijeni od 1.999 kuna (lipanj 2014.), odlična cijena s obzirom na odnos uloženog i dobivenog.

Cool faktor

Stražnja stranica nalik brušenom aluminiju i jedinstveno pozicioniranje tipaka za volumen i otključavanje ističu Archos 64 od ostalih phableta jeftinije klase.

Zaključak testa

Archos 64 kao i ostatak Archosovih modela nije bez boljki. Unatoč tome, ovdje se radi o vrlo dobro balansiranom uređaju kojem je lako oprostiti neke mane, zaključujemo naš test / review. Dobra baterija, ekran dobrog kontrasta i pregledne dijagonale, uz ovu cijenu više su nego dobar argument za zanemarivanje nekih problema u izradi i ergonomiji.

 

Plus

+ Cijena

+ Dual SIM

 

Minus

- Ergonomija

- Poneki problem u kvaliteti izrade

- Video

Konkurencija - Prestigio MultiPhone 7600 Duo

S nešto nižom dijagonalom (6 inča) Multiphone 7600 također ima i nešto niži kapacitet baterije (2600 mAh), no posjeduje jednaku rezoluciju od 1280x720 piksela i jednaku verziju Androida (4.2.2). Procesorski takt je 200 MHz viši i broji 1,5 GHz. Multiphone 7600 Duo je dostupan po cijeni od 1.949 kn.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1404344999.jpg

Konkurencija - Nokia Lumia 1320

Jednake rezolucije, Lumia 1320 ima nižu dijagonalu od 6 inča, što rezultira većom oštrinom. Uz to, Lumia ima i veći kapacitet baterije (3400 mAh), no Dual Core ima procesor takta 1,7 GHz. Memorijski kapacitet također je veći (8 GB), no Archos 64 ima 8 megapikselnu kameru, spram Nokijinih 5. Nokia Lumia 1320 dostupna je po cijeni od 3.099 kuna, što je oko 50% više nego Archos 64.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1404345013.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori